RSS
 

Manifest grudniowy

16 gru
Proste wytłumaczenie kryzysu: wiele państw ma gigantyczne długi. Wynikają one ze zbyt niskich podatków nałożonych na korporacje. Korporacje zakładają think tanki, w których kuje się idee neoliberalne. Autorzy z think tanków trafiają do rządów (bo kampanie finansują korporacje), gdzie zmniejszają podatki. 
Niskie podatki powodują potrzebę zaciągania długów w postaci obligacji, które kupują instytucje finansowe, siostry korporacji. Instytucjom finansowym opłaca zadłużanie państw: przyczyną zadłużana są niskie podatki (korporacje i finanse to lubią), skutkiem zadłużania jest zarobek na obligacjach (korporacje i finanse też to lubią).
Zadłużamy więc nasze dzieci i wnuki, dajemy coraz więcej zarabiać wielkiemu biznesowi zamiast podnieść podatki korporacjom, wprowadzić podatki od transferów finansowych i tym podobne.  Jeśli to zrobimy wygramy potrójnie: zniknie lub zmniejszy się zadłużenie (bo już państwa nie muszą się zadłużać u banków, po prostu biorą większą część ich zysków), zmniejszy się wpływ korporacji (bo będą mieli mniej pieniędzy na finansowanie think tanków, kampanii wyborczych i przewrotów politycznych w małych państwach) i jednocześnie będziemy mieli więcej pieniędzy na cele społeczne: edukację dla wszystkich, zdrowie, kulturę i inne. Skończy się ciągłe gadanie o cięciach, cięciach, cięciach.
Kiedy zaczynamy?
 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS