RSS
 

W kwestii zła

21 sie

To ja z okazji trwania sezonu ogórkowego proszę o odpowiedź na lekkie, wakacyjne pytanie: czy da się zrozumieć: a) zło, b) cierpienie, c) bezmyślną przemoc, d) śmierć ? Zdjęcie podczepiłbym pod punkty c) i d), a nawet b) i a). Mój Boże, jak ja się boję przemocy, a jeszcze bardziej umierania. Pragnę umierać, ale bezboleśnie.
~Wtorkowy-Ogórkowy, 2009-08-18 21:08

a. Zło. Hiob. „Dobro z Jego ręki przyjmuję, a zła nie przyjmę?”.  
I Kierkegaard, który patrzy, jak Izaak zasłania sobie oczy przed nożem Abrahama a potem ukrywa się przed nim.  ”Lepiej, żeby Izaak myślał, że ja jestem szalony niż że Ty nie istniejesz”.   
Większym złem jest brak wiary niż szaleństwo.  
b. Cierpienie. Kafka mówi, że to samo cierpienie tu na ziemi, w innym świecie, pozbawione swego przeciwieństwa, stanie się częścią raju. Czyli będzie to drobna kwestia, coś jakby  zmiana  znaku przy liczbie. Matrix zostanie przeprogramowany. Znikną przeciwności.     
c. Bezmyślna przemoc. Wydaje mi się, że nie ma bezmyślnej przemocy a nawet tej z ducha Camusa, czyli absurdalnej (Kaligula zabijający młotkiem kapłana, żeby się przekonać, czy coś się zmieni w biegu świata. Absurd w spotkaniu z myślą, umiera, jak pisze Blanchot. Kaligula wie, czego chce. Może właśnie „myśl jest złem”, jak mówi Luter. )     Od początku, to jest wyrywania owadom odnóży ( ciekawość reakcji) do strzelania na oślep do uczniów w szkole.   
d. Śmierć.  
Kafka umierający na gruźlicę krtani nie mógł wytrzymać widoku kwiatów w doniczkach. Wiedział, że piją wodę. – Co my właściwie wiemy, co dzieje się wokół nas, i co, gdybyśmy mieli nieprzerwaną świadomość śmierci, widzielibyśmy wokół siebie aż do bólu?  
LechBukowski, 2009-08-19 18:54
 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
  1. dictaphone olympus

    11 października 2012 o 22:24

    dictaphone olympus…

    W kwestii zła | nacodzien blog…

     
 

  • RSS