RSS
 

O zasadzie literackiej

15 lip

Literatura wyrasta z połączenia legend historycznych z mitami. W klasycznej formie skompromitowała się, ponieważ każdy system złożony z zasad jest zamknięty. Literatura klasyczna skończyła się.

Literatura romantyczna skompromitowała się, bo uznano ją za lot w chmurach i tylko lot w chmurach. 
Literatura pozytywistyczna skompromitowała się, bo każda literatura zaangażowana w jakiejś części będzie naginała spojrzenie na rzeczywistość, a czytelnicy są uczuleni na fałsz. Podobnie z literaturą realistyczną, która nigdy taka nie była.
Literatura awangardowa, futurystyczna, nadrealistyczna okazała się zbyt skomplikowana by trafić pod strzechy. Nie dawała też wszystkich odpowiedzi.
Literatura nowoczesna nie ma zasad, nie jest zaangażowana, nie korzysta ze skomplikowanych figur, chce opisywać zło rzeczywistości ale nie pretenduje do realizmu. Literatura taka kompromituje się cały czas, bo nie daje odpowiedzi, nie daje rad, nie tworzy programów, nie szuka wyjścia ze złej sytuacji (jakby się poddała). Dopiero teraz jednak nie przeszkadza nam, że literatura się kompromituje – bo już do tego przywykliśmy. 
 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS