RSS
 

Der Kaiser von Atlantis – Viktor Ullmann

21 kwi

Premiera tej niezwykłej opery odbyła się wczoraj w Operze Krakowskiej. 

Ullmann, urodzony w cieszynie Żyd, który przeszedł na katolicyzm, został wysłany do obozu koncentracyjnego z Terezinie w dzisiejszych Czechach, o którym z dumą mówił Eichmann że prawie sam nim zarządzał, jak pisze o tym Arendt. Swoją drogą w więzieniu cesarskim w tym samym miejscu zmarł sprawca pierwszej wojny światowej, zamachowiec Franciszka Ferdynanda, Gawriło Princip.
W Terezinie spotkał Ullmann Petera Kiena, poetę, który napisał świetne libretto do opery „Cesarz Atlantydy”. 
Kien i Ullmann pracowali nad operą w 1943 roku, a pierwsza próba odbyła się w marcu następnego roku, po czym wstrzymano pracę na rozkaz nazistów, którzy uznali dzieło za satyrę na Hitlera (co wydaje się tylko w części uzasadnione).
Sama historia ze względu na miejsce i czas powstania jest niesamowita. 
Cesarz Atlantydy, władca Ziemii, dla jakiejś własnej uciechy rozkazuje, by na jego terenach ciągle toczyła się wojna. Kiedy Śmierć dowiaduje się, że ma być dość przedmiotowo traktowana decyduje się na strajk. Nikt nie może umrzeć. Takie ujęcie tematu pozwala wyśpiewywać zdania typu: „Tysiące zmagały się z życiem, żeby móc umrzeć”.
W końcu Śmierć zaczyna śpiewać, że jest prawdziwą wolnością, „nie ona stwarza cierpienie, ale je odejmuje; nie ona pleni plagi, ale je wstrzymuje”. 
W końcu kaiser dogaduje się ze Śmiercią – ona ponownie spełni swe krwawe żniwo, jeśli cesarz pierwszy odda życie – co on w końcu, po wahaniach, robi.
Śmierć jako ostateczne ukojenie. Rozwiązanie.
 
1 komentarz

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. Marian

  24 kwietnia 2009 o 10:53

  Ten blog został przeze mnie nominowany do Konkursu bobbyy.pl
  Aby wziąć udział w konkursie, jako autor musisz go jednak oficjalnie zgłosić na stronie konkursu.
  Jeśli jesteś czytelnikiem tego bloga i zgadzasz się z moją nominacją, możesz oddać swój głos na stronie z profilem bloga
  Pełny link do nominacji: http://bobbyy.pl/nominacja.php?id=115

   
 

 • RSS