RSS
 

Jeszcze o Szymborskiej

28 sty

Było o Stali i Miecznickiej. Teraz jeszcze Śliwiński – chyba mój ulubiony z żyjących polskich krytyków. W ten sam co Miecznicka dzień wydrukował w „Wyborczej” swoją ocenę „Tutaj”: w tym miejscu. Warto zacytować początek (mają w tyle głowy tekst Miecznickiej):
Jak czytać poetów największych? Na kolanach? To śmieszne i na dłuższą metę niewygodne. Krytycznie, zaczepnie, demaskatorsko, z nieukrywaną pretensją, że wielcy poeci nie chcą się zmienić, zaskoczyć nas czymś nowym, zboczyć z dawno obranego kursu? To pociągające, bo dzielność naszą wynosi na piedestał. To żenujące, bo pokazuje, że o książkach myślimy w kategoriach wydarzenia, widowiska, dziwowiska, które zajmuje nas stadnie i tylko przez chwilę.”

 
Komentarze (2)

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. Ac

  1 lutego 2009 o 17:10

  Wszystko ok, tylko powiedz od siebie, czy te wiersze Cię kręcą? Czy tylko podobają?
  Mnie ogólnie wiersze Szymborskiej się podobają, ale nie wzniecają żadnych emocji, są wygładzone i często mega dopowiedziane, żeby czytelnik się upewnił, że dobrze zrozumiał pointę.
  Fajna dyskusja jest na Nieszufladzie i recka na blogu Jurodiwego ( http://jurodiwy-pietruch.blog.pl/ ).
  Pozdrawiam,

   
 2. n

  2 lutego 2009 o 07:54

  Jak kiedyś mówiłem, nie umiem poezji. Ta jest niezła, a czytana przez Szymborską z towarzyszeniem trąbki Stańko robi wrażenie lekkiej i ciężkiej zarazem, niezakochanej w sobie. Miecznicka nie krytykuje tomiku „Tutaj”, ona morduje figurę Ojca. Dla niej to konieczność, bo jest młoda i musi tak zrobić. Stala krytykuje te wiersze. Pod nazwiskiem Miecznickiej w tym wydaniu „Dziennika” było „krytyk literacki”. A ona, nie rozumiem dlaczego (albo rozumiem, bo może sam tak miałem zanim nie usłyszałem tych wierszy, na żywo), uznaje Szymborską albo za początkującą poetkę, albo za kobietę z demencją. I Ty też trochę tak robisz. A Szymborska doskonale wie czego chce, nie jest ułomna. I to było widać na wieczorku jej poezji.

   
 

 • RSS