RSS
 

Inauguracja 50-lecia istnienia „Znaku”

28 sty

Podczas pierwszego z serii wydarzeń zorganizowanych z okazji 50 lat istnienia „Znaku” Wisława Szymborska przeczytała jedenaście wierszy z najnowszego tomiku „Tutaj” (w tym „Identyfikację”, po raz pierwszy publikowaną w „Tygodniku Powszechnym”). Wstęp zapewnił Marian Stala, który w szkicu o najnowszej poezji noblistki wypadł olśniewająco. Zrozumiałem, słuchając jak czyta swoje słowa o Szymborskiej (dzisiaj drukuje je „TP”, fragment tutaj), że Stalę trzeba czytać na głos, a najlepiej słuchać jak sam się czyta. Potem wiersze czytała Szymborska, a do każdego z nich muzyczną aranżację zapewnił Tomasz Stańko, specjalnie na tę okazję przybyły z Nowego Jorku.
Cały wieczór wypadł wyśmienicie (mimo niby to żartobliwych komentarzy z widowni Adama Michnika) – „Znak” ma wydać „Tutaj” raz jeszcze, w edycji luksusowej, z płytą DVD z nagraniem tego wieczoru – jak tylko uchwycę w swoje szpony, postaram się część zamieścić na blogu.

I jeszcze jedno – Miecznicka w „Dzienniku” recenzowała wczoraj Szymborską. Uważam, że Miecznicka jest jednym z rozsądniejszych krytyków, lubię ją, dlatego nie piszę tych słów z przyjemnością: w swojej recenzji stawia zarzut powtarzalności (pewnie najtrafniejszy z całego tekstu), ale też – uważa noblistkę za dziecko niemalże, początkującego poetę albo staruszkę z demencją. Krytykuje jeden z wierszy, bo Szymborska pisze o bakteriach, takie oczywiste przypuszczenia zapisuje! Albo „Identyfikację” właśnie – bo przecież wypadek samolotowy zdarza się nader rzadko, a więc „to jest jakaś gazetowa egzotyka”. Takie łopatologiczne czytanie wierszy nie zasługuje nawet na miano błędów początkującego polonisty. I jeszcze jedno – warto porównać Stalę i Miecznicką w czytaniu tych wierszy - różnica ogromna, dwa światy. Jej recenzja – tutaj.

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS